wyższe IQ

zastanawiam się czy pisząc ten tekst tak naprawdę nie strzelam sobie w kolano.. bo pośrednio jest on związany z tym co robię i dalsza treść może spowodować że klient wyda u mnie mniej pieniędzy..

..ale że staram się być osobą uczciwą i jeżeli mogę znaleźć rozwiązanie dla klienta które będzie oferować jakość i funkcjonalność to nie naciągam go bez sensu na kase ..bo to ma krótkie nogi w moim mniemaniu.. ale do meritum

coraz więcej mówi się o inteligentnych domach.. takich co jak do nich wejdziesz to przywitają, odbiorą zakupy, zrobią kawę, posadzą na kibelku, wytrą tyłek, umyją ząbki i położą do łóżka ..system musi być profesjonalny żeby na przykład przy czynnościach „wytrze tyłek” i „umyje ząbki” zmienił narzędzie..

więc pojawiają się na rynku coraz to bardziej wymyślne systemy które mają nam to życie, tak ciężkie i trudne, ułatwić

byłem kilka dni temu na spotkaniu w jednej z firm oferujących właśnie takie rozwiązania ..na ich stronie jak się poczyta to normalnie rewelacja – wszystko robi się samo ..ale diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach które wyszły w trakcie prezentacji

zaczęło się od czegoś takiego

..nasz system współpracuje z każdym urządzeniem..

ale po chwili wychodzi ze ich technologia opiera się na centralce i wkładkach w gniazdka/włączniki i fakt – steruje wszystkim na zasadzie on/off, można zaprogramować całe sekwencje takich włączeń/wyłączeń czyli np. za naciśnięciem jednego przycisku zasuną się rolety, opuści ekran projektora, wysunie projektor, a światło w pokoju wyłączy się.. niby fajnie ale to dopiero przecież początek.. trzeba i tak włączyć projektor, kino domowe, wybrać źródło odtwarzania, itd.. system niestety tego już nie robi..

dodatkowo system oferuje sterowanie różnymi innymi systemami (też na zasadzie on/off) typu ogrzewanie, czy podlewanie ogrodu poprzez włączanie /wyłączanie elektrozaworów.. fajnie ale w ogrzewaniu i tak jest termostat, a raz dobrze zaprogramowane podlewanie ogrodu działa praktycznie bezobsługowo ..no ale system sprawdza pogodę i wie czy podlewać czy nie.. szkoda tylko że pogodę sprawdza w Yahoo gdzie skuteczność przewidywania jest taka że równie dobrze można by było dzwonić do wróżbity Macieja.. a najlepsze jest to że można to rozwiązać prostym czujnikiem deszczu zainstalowanym w ogrodzie – taka miseczka w której są dwa metalowe bolce –  jak popada to woda zamyka obwód i podlewanie się nie włącza – simple as that

..krótko mówiąc integrujemy ze sobą systemy które nie wymagają integracji tylko po to żeby mieć to wszystko w jednej aplikacji na tablecie/smartfonie i przez pierwsze 2 miesiące (jeżeli nie tygodnie) trochę się tym pobawić a potem włączyć i tak full auto

dochodzimy tutaj też do bardziej skomplikowanych systemów takich jak monitoring czy wspomniane wyżej multimedia ..i nagle okazuje się że pierwotne oświadczenie o otwartości systemu delikatnie mówiąc mija się z prawdą..

..rejestrator (monitoringu) trzeba będzie wymienić bo nasz system współpracuje tylko z XXX, no i wzmacniacz do głośników w suficie bo tu obsługujemy tylko 2 producentów..

i tak dalej i tak dalej..

wyszło na to że system jest kompatybilny ale z każdym włącznikiem czy gniazdkiem w ścianie ..jeżeli jest zamontowane w puszce o głębokości 60mm..

finalnie po spotkaniu wyszedłem z przeświadczeniem że firma oferuje system dla ludzi którzy chcą żeby ich dom miał wyższe IQ niż oni ..bo to chyba ty wiesz lepiej czy chcesz żeby muzyka grała jak siedzisz w kiblu, czy potrafisz włączyć światło w domu, potrafisz włączyć telewizor a pilota do bramy i tak masz w samochodzie, nie pamiętasz kiedy zaglądałeś do sterowania podlewania ogrodu, a raz ustawiony termostat działa od wielu lat..

jestem za wprowadzaniem ułatwień ale funkcjonalnych – dobrze jest zintegrować sobie np sterowanie roletami w domu, gdzie jedno kliknięcie zamyka wszystkie ..ale da się to zrobić bez kupowania centralki i całego systemu wkładek ..a już na pewno da się to zrobić taniej

..jak dla mnie cały ten system jest przesadzonym gadzeciarstwem

 

  • Savon

   zajmuje się tak zwanymi niskimi prądami czyli robie różne instalacje informatyczne – od sieci komputerowej (kablowej i wifi) po całe serwerownie (powiedzmy te mniejsze), serwery multimediów, mikrokomputery sterujące mediami, systemy monitoringu wizyjnego ..wiec troche rozczarowuje mnie coś co nazywa się „inteligentnym” a tak naprawde jest „automatycznym” ..jakby ta cała centralka zbierała dane z czujników i wtedy odpowiednio reagowała na to co się dzieje to wtedy można by było mówić o „inteligencji” ..np w porze podlewania wykrył ruch w ogrodzie na poziomie wyższym niz jedna osoba to znaczy że impreza i nie podlewam.. bo jest to notoryczny problem a „inteligentnych” domach które w środku nocy podlewają gości w ogrodzie a właściciel w panice dzwoni do serwisu „jak to kur.. wyłączyć”

   • Blogierka

    No to urosłeś w moich oczach Level Hard! Pan i Władca Prądu 😀
    A z tym nadużyciem „inteligentny” to zapewne chwyt marketingowy. W końcu „inteligenty” dom, telefon, jakiekolwiek urządzenie brzmi znacznie lepiej niż „automatyczny”.

Leave a Reply