ręce w kieszeniach

na necie znalazłem list otwarty Cezarego Kaźmierczaka, Prezesa ZPP, do Premiera Donalda Tuska ..podpisuje sie pod tym wszystkimi łapami

nie za bardzo rozumiem politykę finansową w naszym kraju.. znaczy rozumiem – państwo chce naszych pieniędzy żeby mieć ich więcej dla nas.. między innymi dla nas.. bo jeszcze musi mieć na nieudolne zarządzanie tymi pieniędzmi, na rozdmuchaną i niewydolną administrację no i na chybione inwestycje.. ta reszta jest dla nas.. więc trudno się dziwić że nie starcza i trzeba wymyślać jak zgarnąć jeszcze więcej..

i tu właśnie wkracza prawo skarbowe – prawo ponad prawem wszystkich praw.. za pomocą tego prawa państwo jest w stanie dobrać się do dowolnej ilości pieniędzy przedsiębiorców i pracowników.. no – w końcu Al Capone poszedł siedzieć nie za morderstwa tylko za podatki 😉

..jak to działa ?? mechanizm jest mega prosty – zmieniamy prawo, ustalamy nowe orzecznictwo i żądamy spłaty 5 lat do tyłu.. z odsetkami.. to nic że płaciłeś według zasad.. teraz zasady sie zmieniły a prawo nagle zaczęło działać wstecz..

przecież prawo nigdy nei działa wstecz – takie są zasady.. takie ogólne.. przyzwoite.. po prostu fair.. no ale nie dla państwa oczywiście a już na pewno nie dla skarbówki 😉

tak że będziemy czytać kolejny artykuł jak to rodzinna firma produkująca karetki plajtuje bo urzędnik stwierdza że była źle naliczona akcyza (stara sprawa już ale przykład jaskrawy) ..i było by ok jakby od momentu zmiany przepisów był naliczany nowy podatek – firma by to pewnie gdzieś wrzuciła w cene produktu i jakoś dała radę.. no ale 5 lat do tyłu plus odsetki wykończy każdego.. i wykańcza.. i nie ma chyba takiej firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw która by to udźwignęła..

oczywiście, co zresztą wytyka autor listu, zmiany prawa skarbowego dziwnym trafem omijają zagraniczne corpo.. ciężko w tym momencie nie snuć teorii spiskowych.. ale gdzie są większe pieniądze tam ..powiedzmy że się więcej wydaje na lobbing..

nie będzie teraz żadnej puenty, żadnego wezwania do rewolucji.. będzie przypomnienie o zbliżających się wyborach samorządowych, o tym żeby pamiętać o głosowaniu w wyborach parlamentarnych.. może też o tym że może warto udzielać się jednak społecznie tak by zostać radnym, może kiedyś posłem.. może wtedy da się coś zmienić jak tych niezadowolonych posłów będzie wiecej.. a może warto przypomnieć że mieszkamy w kraju objętym strefą schengen i można po prostu wyjechać..

na koniec może tylko dodam że ja nie mam nic przeciwko temu żeby państwo zabierało – jestem za modelem skandynawskim czyli dużo oddaje ale tez dużo dostaje w zamian.. pełna przejrzystość finansowa pracy urzędów, przejrzyste i fair zasady, roztropne zarządzanie publicznymi pieniędzmi i odpowiedzialność ludzi u władzy ..marzy mi się to w naszym kraju choć osobiście uważam że na razie jest to po prostu niemożliwe ..nie z tą mentalnością ..nie z tymi ludźmi..

 

Leave a Reply